top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraZuzana Zborayová

Zamyslenie nad hodnotami alebo človek v zrkadle

Aktualizováno: 21. 8. 2021


Krásne sa o hodnotách píše a rozpráva. Všeobecne je to veľmi ušľachtilá, až filozofická, téma. Najmä tie humanistické ako ohľaduplnosť, empatia, tolerancia, čestnosť, rešpekt, ľudské práva, pravda, autenticita, dôstojnosť, úprimnosť a otvorenosť, záujem, zmysel pre spravodlivosť, zodpovednosť, morálka…atď. Tie bývajú často podkladom k našim osobným prioritám, ktoré môžu byť zdravie, rodina, vzťahy ako také, pracovné naplnenie, vzdelanie alebo prospech spoločnosti okolo nás.


Hodnoty dávajú zmysel a hĺbku nášmu mysleniu, rozhodovaniu, konaniu a žitiu. Sme s nimi konfrontovaní každý deň, či si to uvedomujeme alebo nie. Ja si dovolím vytiahnuť jednu hodnotu a pozrieť sa na ňu hlbšie. AUTENTICITA. Podľa definície ide o pravosť, reálnosť či hodnovernosť. Zjednodušene ju môžeme prirovnať aj k úprimnosti. Každý sa rád stretne s autentickým človekom, pretože má pri ňom akýsi pocit bezpečia. To bezpečie vychádza zo súladu jeho správania a komunikácie. To znamená, že chová sa tak ako hovorí, vieme pri ňom „na čom sme“, lebo je schopný otvorenej komunikácie, a jeho názory sú v súlade s jeho skutkami. Necítime neistotu z toho, že nevieme ako zareaguje, alebo čo urobí. Tá istota vyvoláva dôveru a zároveň ten pocit bezpečia.


Aké úžasné by bolo mať autentického človeka denne pri sebe. Denne mať pocit bezpečia a istoty. Denne dostávať dávku pravosti, reálnosti a hodnovernosti. Pocit stability, s ktorým sa ľahšie zvládajú náročnejšie dni či obdobia. Nie je nič jednoduchšie. Čo tak v zrkadle?


Ostaňme chvíľu pred zrkadlom. Čo sa stane s človekom a jeho hodnotami, ktorý vstúpi do konfrontácie? Napríklad rozdielne názory. Ktorú hodnotu vtedy človek v zrkadle obhajuje? Ohľaduplnosť, empatiu, čestnosť, toleranciu, rešpekt, zodpovednosť, zmysel pre spravodlivosť..úprimnosť? Alebo zrazu hodnoty niekam zmiznú a velí strach či ego? A aké hodnoty, v tom momente, očakáva od ostatných, ten človek v zrkadle? Dostane to čo očakáva alebo dostane to čo obhajuje v tom momente on sám? Do akej miery je schopný ostať autenticky pri svojich hodnotách. Ak zmiznú, tak hodnota, ktorú obhajuje je ego, strach, nezrelosť a opak vlastných hodnôt. Ako je mu prospešné zradiť vlastné hodnoty? Z krátkodobého či dlhodobého hľadiska. Ako to prospeje jeho vzťahom či jeho vlastným životným prioritám?


V určitých obdobiach plných strachu, sa človek potrebuje o niečo oprieť. Väčšinou vtedy hľadá pravdu. Tam kde je veľa strachu sa pravda hľadá intenzívnejšie ale o to ťažšie. Sú to väčšinou obdobia kedy ide viac o tie ostatné hodnoty ako o pravdu samotnú. Ak nie je človek v zrkadle schopný pravdu nevyvrátiteľne podložiť, čo teda skutočne/autenticky obhajuje? Tieto obdobia preveria autenticitu hodnôt člověka v zrkadle. Autenticita si vyžaduje dávku odvahy, pokory a rešpektu. K sebe aj k ostatným. Navyše tieto obdobia raz skončia, a to čo ostane, je pohľad na človeka v zrkadle ako pripomienka toho, čo sa stalo s jeho hodnotami. Sami si tvoríme svoje hodnoty a sami s nimi aj nakládáme…a sami si nesieme následky za to ako autenticky sme ich dokázali žiť keď bolo treba.


Zuzana Zborayová

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

댓글


댓글 작성이 차단되었습니다.
bottom of page